Радіоактивність граніту – міф чи реальність?

Радіоактивність граніту: думки до та після Чорнобильської катастрофи.

Існує обивательська думка, що вироби із граніту мають загрозливий рівень радіації для здоров'я людини. Після Чорнобильської трагедії ця думка особливо поширилася серед українців. То яка радіоактивність граніту — в межах норми чи ні? Українські граніти, родовища яких дозволені державним гемологічним центром України, мають рівень радіації не більше ніж 0,23 мкЗв/год. А якщо, наприклад, виміряти радіоактивність китайської підвісної стелі (типу Армстронг, Міві), то побачимо, що значення його радіоактивності дорівнює 0,29 мкЗв/год. Тому радіація може чатувати на нас зовсім не там, де ми її чекаємо. Наприклад, стіни в нових будинках на 77% складаються з гранітного щебеню та піску. До того ж з тих кар'єрів, які навіть не сертифіковані.

Для того, щоб переконати людей у ​​тому, що український граніт не загрожує їхньому життю та здоров'ю, ми купили дозиметр МКС-05 "Терра-П". Ми проводили багато вимірів. Рівень радіації виробів із граніту ніколи не перевищував 0,25 мкЗВ/год.

Чи всі українські граніти радіоактивні?

В Україні знаходиться понад 100 родовищ граніту, гранодіориту, лабрадориту та габро. Не всі їх розробляються. А з працюючих кар'єрів виняток становлять граніти Токівського, Горохівського, Янцевського та Танського родовищ. Ці граніти краще використовувати для зовнішніх робіт і бажано не біля будинку. Вони належать до 2-го класу радіоактивності будівельних матеріалів.

Інші ж граніти відносяться до 1-го класу радіоактивності будівельних матеріалів. Це такі як: Василівський граніт (Васильівка), Жежелівський граніт (Жежель), Покостовський граніт (Покостівка), Дідковицький граніт (Дідковичі), Корецький або Жадковський граніт (Жадківка), Межерицький граніт (Межеричка), Лезніковський граніт (Луки), Корнінський граніт (Корні), Осникський лабрадорит (Осинки), Неверівський лабрадорит (Невірівка), Очеретянський лабрадорит (Очеретянка), лабрадорит Кам'яна Піч, Добринський лабрадорит (Добринь), Букинське габ. Зазначені вище та багато інших українських граніт мають радіоактивність не більше 0,20 мкЗВ/год. Тому більшість гранітів українських родовищ можна використовувати і всередині житла, і зовні.

Після Чорнобильської трагедії норми радіаційної безпеки в Україні посилили. Вони стали жорсткішими, ніж у ЄС. Йдеться про Норми радіаційної безпеки України (НРБУ-97) та Державні будівельні норми України (ДБН В 1.4-1.01-97 та ДБН В 1.4-2.01-97). І водночас, радіаційне тло гранітів України залишається в межах цих норм.

Якщо зробити висновки із вищевикладеного, то замовляти стільниці и підвіконня з граніту в інтер'єр будинку чи квартири, а також ступені, майданчики та цоколь із граніту для екстер'єру будинку не тільки можна, а й потрібно.